Peeling kwasem glikolowym – korzyści i zagrożenia

Oprócz skutków ubocznych, pojawiają się również pytania o to, czy peeling w klinice jest lepszy od peelingu w domu. Ten artykuł porównuje korzyści i ryzyko obu typów. Pomoże Ci to podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru procedury. Pomoże Ci również zdecydować, jaki rodzaj peelingu będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu beautymagazine.com.pl

Peelingi wewnątrzkliniczne dają lepsze rezultaty

Peelingi chemiczne są wykonywane w placówkach medycznych od dziesięcioleci. Peelingi w klinikach są mniej inwazyjne niż zabiegi wykonywane w domu. Jednak zabieg ten nie jest pozbawiony ryzyka. Przed zaplanowaniem peelingu ważne jest, aby zrozumieć związane z nim ryzyko. Jeśli rozważasz wykonanie peelingu chemicznego, powinnaś omówić z lekarzem swoją historię medyczną. Pomoże mu to określić, jaki rodzaj peelingu chemicznego jest dla Ciebie odpowiedni.

Peelingi wykonywane w klinikach są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne niż peelingi chemiczne wykonywane w domu. Zawierają one niższe stężenie wielu kwasów i są mniej skłonne do wywoływania podrażnień. Ponadto wielu lekarzy wykonuje peelingi na zamówienie, używając różnych stężeń kwasów, które są bezpieczne dla każdego. Peelingi te mogą zmniejszyć hiperpigmentację i poprawić ogólny wygląd skóry.

Dobrym przykładem skutecznego peelingu jest peeling średni. Zaleca się wizytę u dermatologa, jeśli nie jesteś zadowolona ze swojej skóry po zastosowaniu peelingu w domu. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności, skorzystasz również z wiedzy i doświadczenia dermatologa. Wykwalifikowany specjalista udzieli Ci właściwych rad dotyczących ilości substancji chemicznych, które należy zastosować.

Przed peelingiem chemicznym powinnaś powiedzieć lekarzowi o wszelkich wcześniejszych zabiegach kosmetycznych lub przyjmowanych lekach. Należy również powiedzieć lekarzowi o wszelkich zdjęciach rentgenowskich twarzy, bliznach lub trądziku. Należy również upewnić się, że nie ma żadnych infekcji skórnych ani otwartych ran. Lekarz udzieli Ci konkretnych instrukcji w zależności od stanu Twojej skóry. Należy również zapytać lekarza o transport do domu po zabiegu.

Peelingi chemiczne są bardzo przystępne dla pacjentów i mogą dać znaczące rezultaty. Przy prawidłowym stosowaniu, peelingi chemiczne mogą leczyć szeroki zakres warunków i zaburzeń skóry. Wybór środka zależy od odcienia i rodzaju skóry pacjenta. Na szczęście są one bezpiecznym i niedrogim sposobem, aby skóra wyglądała młodziej i piękniej.

Peelingi chemiczne mogą być również dostosowane do konkretnych problemów skórnych. Możesz wybrać peeling chemiczny ukierunkowany na drobne linie, zmarszczki lub plamy posłoneczne. Musisz wybrać peeling z odpowiednimi składnikami dla Twojego typu skóry, w przeciwnym razie możesz skończyć z uszkodzeniem skóry. Ponadto, nie jest wskazane, aby wybrać peeling chemiczny, który jest zbyt łagodny dla Ciebie.

Efekty uboczne

Peelingi z kwasem glikolowym są popularnym zabiegiem poprawiającym wygląd skóry. Zawierają one stężenie do 70% kwasu glikolowego i są stosowane na twarz. Zabieg ten pomaga usunąć zewnętrzną warstwę skóry oraz stymuluje odrastanie i restrukturyzację komórek w głębszych warstwach. Może leczyć wiele problemów skórnych, w tym trądzik i suchą skórę.

Peelingi chemiczne z użyciem kwasu glikolowego na ogół nie są bolesne, ale mogą powodować pewną wrażliwość skóry. Podczas zabiegu lekarz może zastosować środek znieczulający, aby zmniejszyć ból lub nawet środek uspokajający, aby pomóc pacjentom się zrelaksować. Roztwór jest nakładany równomiernie na leczony obszar i może powodować lekkie uczucie pieczenia. Następnie stosuje się roztwór neutralizujący, aby usunąć wszelkie pozostałości substancji chemicznych.

Istnieje kilka rodzajów peelingów chemicznych. Najłagodniejsze peelingi usuwają najbardziej zewnętrzne warstwy tkanki skórnej. Mocniejsze peelingi powodują bardziej widoczne efekty uboczne. Peeling średni jest idealny dla osób z drobnymi zmarszczkami, plamami starczymi i nierównymi przebarwieniami skóry. Może nie być odpowiedni dla osób w ciąży lub przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.

W zależności od stopnia zaawansowania peelingu, pacjenci mogą odczuwać ból, pęcherze i przebarwienia po zabiegu. W ciężkich przypadkach mogą nawet doświadczyć obrzęku powiek lub torbieli. Powinni zasięgnąć porady lekarza, aby określić nasilenie skutków ubocznych i upewnić się, że procedura jest dla nich bezpieczna. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj od siedmiu do czternastu dni. W ciężkich przypadkach zaczerwienienie i wrażliwość mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Zabieg wstępny jest niezbędny do ochrony skóry przed wszelkimi powikłaniami. Pacjenci, którzy przyjmują leki na receptę, powinni unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej 24 godziny przed zabiegiem. Ważne jest, aby przed i po zabiegu stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą wymagać zastosowania preparatów z hydrochinonem przed zabiegiem.

Peelingi kwasem glikolowym są również skuteczne w poprawianiu blizn potrądzikowych. Podczas kuracji trądzikowej kwas glikolowy działa w celu zmniejszenia produkcji melaniny, która jest odpowiedzialna za zabarwienie skóry. Ponieważ kwas glikolowy ma właściwości antybakteryjne, może być również stosowany do leczenia aktywnego trądziku.

Zabiegi w klinice a zabiegi domowe

Peelingi chemiczne to świetny sposób na poprawę wyglądu skóry. Są one dostępne bez recepty i mogą być bardzo pomocne w oczyszczaniu matowej skóry i otwieraniu porów. Nie zastąpią one jednak rezultatów profesjonalnego peelingu chemicznego. Peelingi chemiczne wykonywane w warunkach klinicznych są silniejsze i mają bardziej precyzyjne stężenie, które jest idealne dla Twojego typu skóry.

Przed wyborem zabiegu peelingu chemicznego, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Upewnij się, że powiesz im o wszelkich lekach, które obecnie przyjmujesz oraz o wszelkich ostatnio wykonanych zdjęciach rentgenowskich twarzy. Lekarz będzie musiał również poznać Twoją historię medyczną, która pozwoli określić najlepszy dla Ciebie rodzaj peelingu. On lub ona będzie również przeglądać swoją skórę i określić odpowiedni poziom peelingu chemicznego. Należy również omówić z lekarzem swoje oczekiwania i motywacje.

Jedną z największych różnic pomiędzy peelingami chemicznymi wykonywanymi w gabinecie i w domu jest głębokość peelingu. Peelingi chemiczne mogą być skuteczne tylko w przypadku peelingów o umiarkowanej lub dużej głębokości. Dlatego też, jeśli chcesz pozbyć się bardziej zaawansowanego problemu, najlepiej jest odwiedzić dermatologa. Dermatolog będzie w stanie określić odpowiedni poziom peelingu dla Twojego stanu skóry.

Kolejną istotną różnicą między peelingami chemicznymi wykonywanymi w klinice i w domu jest koszt. Chociaż profesjonalny peeling jest droższy, jest to zazwyczaj uzasadnione. Zabiegi wykonywane w domu mogą wymagać wielokrotnego stosowania, co spowoduje powtarzające się wydatki. Profesjonalny peeling przyniesie również lepsze rezultaty.

Zanim wybierzesz peeling chemiczny, powinnaś zrozumieć skutki uboczne obu metod. Zabiegi wykonywane w domu mogą powodować oparzenia chemiczne, przebarwienia i ślady. Profesjonalny peeling chemiczny zapewni, że Twoja skóra będzie bezpieczna. Ponadto, będziesz mieć korzyści z konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.

Peeling chemiczny nakładany jest na skórę za pomocą aplikatora z bawełnianą końcówką lub płatka z gazy. Podczas zabiegu możesz odczuwać pieczenie lub mrowienie na dotkniętych obszarach. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, wachlarz lub doustny środek przeciwbólowy może pomóc złagodzić dyskomfort. Dermatolog zaleci liczbę
warstw, które należy nałożyć na skórę, w zależności od głębokości zabiegu.

Co jest lepsze?

Kwas glikolowy jest alfa-hydroksykwasem i może być stosowany w stężeniach od 20 do 70%. Początkowo należy stosować niższe stężenia i z czasem stopniowo je zwiększać. Upewnij się również, że sesje peelingu są przesunięte o co najmniej dwa tygodnie. Usuwanie peelingu może trwać od trzech do pięciu minut, ale zależy to od stopnia nasilenia zmian.

Peelingi kwasem glikolowym są bezpieczne i skuteczne, a substancja chemiczna usuwa martwe komórki, które mogą powodować przebarwienia, zmarszczki i nierówny koloryt skóry. Pomaga również stymulować produkcję kolagenu, co skutkuje gładszą, młodziej wyglądającą skórą. Zabieg ten zmniejsza również blizny potrądzikowe i drobne zmarszczki.

Oprócz usuwania martwych komórek skóry, peelingi z kwasem glikolowym zawierają również retinol (witaminę A), który przyspiesza obrót komórek. Martwe komórki skóry mogą zatykać pory i powodować, że skóra wygląda na matową i szorstką. Retinol pomaga stymulować obrót komórkowy, zmniejsza zatkanie porów i wyrównuje koloryt skóry.

Peelingi chemiczne z kwasem glikolowym są stosunkowo bezpieczne i nie wymagają okresu rekonwalescencji, ale dla osiągnięcia optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie kilku peelingów. Procedura jest skuteczna w usuwaniu zaskórników, białych wągrów, blizn potrądzikowych i wielkości porów, a nawet może poprawić wrastające włoski.

Kwas glikolowy to kwas pozyskiwany z trzciny cukrowej. Chociaż ten środek chemiczny jest skuteczny, nie jest zalecany dla osób o ciemnej karnacji. Osoby o ciemnej karnacji powinny przed poddaniem się temu zabiegowi skonsultować się z dermatologiem. Lekarz może ocenić wrażliwość skóry na kwas i upewnić się, że zastosowano odpowiedni dla Ciebie peeling chemiczny.

Peelingi kwasem glikolowym są uważane za bezpieczne i skuteczne dla większości osób, ale należy być świadomym ryzyka związanego z zabiegiem. Jeśli doświadczysz jakichkolwiek skutków ubocznych, pamiętaj, aby zasięgnąć porady lekarza i unikać ekspozycji na słońce lub dym papierosowy. Pamiętaj również o stosowaniu składników nawilżających, które pomogą zwalczyć ewentualną suchość, zaczerwienienie lub podrażnienie, które mogą wystąpić.

Peelingi chemiczne są drogie i wymagają powtarzania sesji. Możesz zapłacić 150 do 300 dolarów za łagodny peeling, lub aż 400 dolarów za głębszy. Procedura wpływa na skórę przez okres do 14 dni. Czas przestoju jest znacznie krótszy niż mikrodermabrazja twarzy, ale nadal ważne jest, aby unikać słońca po peelingu chemicznym.

Podobne tematy