Czy epilacja laserowa jest bolesna?

Odpowiedź na pytanie “Czy epilacja laserowa jest bolesna?” zależy od kilku czynników. Czynniki te obejmują kłucie skóry, stany zapalne i blizny. Ponadto, typ skóry danej osoby również będzie miał wpływ na poziom dyskomfortu. Osoby o ciemniejszej skórze i grubszych włosach będą prawdopodobnie odczuwać większy dyskomfort.

Stan zapalny

Po depilacji laserowej występuje pewien tymczasowy stan zapalny. Ten dyskomfort jest zwykle tymczasowy i ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Możesz pomóc zmniejszyć stan zapalny, stosując okłady z lodu lub kremy chłodzące na leczonym obszarze. Unikaj stosowania ostrych środków czyszczących, ponieważ mogą one podrażnić skórę.

Zapalenie po depilacji laserowej może wystąpić, gdy komórki pigmentowe zostaną uszkodzone przez ciepło generowane przez laser – cytat ten został zgłębiony przez redakcję strony pazur-vet.pl. Może to powodować małe czerwone guzki na powierzchni skóry. Te czerwone zgrubienia zwykle ustępują w ciągu dnia lub dwóch. Może to jednak sprawić, że pacjenci niechętnie poddają się kolejnym zabiegom depilacji laserowej.

Zapaleniu po depilacji laserowej może również towarzyszyć pojawienie się trądziku. Dzieje się tak, ponieważ ciepło lasera otwiera pory na leczonym obszarze. Kiedy bakterie i martwe komórki skóry zostają uwięzione wewnątrz, skutkuje to powstaniem zainfekowanego pryszcza. Jeśli tak się stanie, należy przestrzegać właściwego schematu pielęgnacji po zabiegu, aby uniknąć przyszłych ognisk trądziku. Pozwoli to również skórze oddychać, co pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

U niektórych osób może wystąpić skorupa skórna w leczonym obszarze, co może powodować powstawanie strupów i blizn. Jeśli wystąpią takie efekty uboczne, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Stan zapalny po depilacji laserowej jest normalny i występuje często, ale należy pamiętać, że jest on zazwyczaj przejściowy. Lekarz może przepisać miejscowe środki znieczulające i leki, które mogą zmniejszyć nasilenie reakcji.

Pieczenie

Pieczenie po epilacji laserowej może być poważnym powikłaniem. Jest to forma uszkodzenia ciała i może być uzasadnioną przyczyną działań prawnych. Ten rodzaj urazu często wiąże się ze zwykłym zaniedbaniem lub nieostrożnością ze strony osoby, która wykonała zabieg. Te urazy mogą również wystąpić, jeśli estetyk był odurzony lub niewłaściwie przeszkolony i certyfikowany do wykonywania procedury. Na szczęście istnieje kilka sposobów na złożenie pozwu, jeśli taka sytuacja Ci się przydarzy.

Przed zabiegiem powinnaś podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec powstaniu oparzeń. Po pierwsze, należy unikać noszenia ciasnych ubrań lub gorącej wody przez co najmniej tydzień. Następnie należy zastosować okład z lodu, aby zminimalizować obrzęk. Należy również zastosować dobry środek przeciwbólowy bez recepty, aby złagodzić ból. Po kilku dniach oparzenia powinny ustąpić i będziesz mieć gładką, nieskazitelną skórę.

Oparzenia powstałe w wyniku depilacji laserowej są zwykle czerwone i mają pęcherze. Należy starać się unikać przebijania pęcherzy, ponieważ może to spowodować infekcje i blizny. Można również zastosować Vaseline petrolatum na obszar oparzenia, aby wspomóc gojenie. Dostępne są również miejscowe środki przeciwbakteryjne i specjalistyczne opatrunki.

Jeśli obawiasz się ryzyka poparzeń po depilacji laserowej, powinieneś skonsultować się z dermatologiem. Zabieg powinien być wykonywany tylko przez dermatologów z certyfikatem board-certified. Ponadto, przed poddaniem się zabiegowi laserowemu należy poddać ocenie dermatologa swój typ skóry.

Blizny

Chociaż proces depilacji laserowej zwykle nie powoduje powstawania blizn, u niektórych pacjentów może wystąpić łagodne zaczerwienienie w leczonym obszarze. Jest to zwykle przejściowe i ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin. Skóra może być również lekko przebarwiona przez kilka dni. Jest to spowodowane energią lasera pochłoniętą przez mieszki włosowe.

Ważne jest, aby utrzymać obszar poddany zabiegowi w czystości i suchości. Ważne jest również, aby unikać produktów zawierających alkohol. Alkohol znacznie wysusza naskórek. Należy nosić luźne ubrania. Jeśli ubranie jest zbyt ciasne, może podrażniać skórę i powodować podrażnienia. Po zabiegu nałóż na obszar poddany zabiegowi krem łagodzący.

Zimny lub chłodny kompres może pomóc zmniejszyć obrzęk. Może on również złagodzić swędzenie. Możesz chcieć zastosować okłady z lodu, jeśli dotknięty obszar jest wrażliwy. Należy również stosować ochronę przeciwsłoneczną na leczonym obszarze przez kilka dni po zabiegu. Należy również unikać alkoholu i dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, aby złagodzić wszelkie dolegliwości. Należy nosić luźne ubrania, aby zminimalizować nacisk na obszar poddany zabiegowi.

Po zabiegu laserowym należy utrzymywać obszar poddany zabiegowi w czystości. Do czyszczenia tego obszaru należy użyć roztworu rozcieńczonego octu lub soli fizjologicznej. Następnie nałóż na ten obszar maść leczniczą. Proces gojenia trwa zazwyczaj od pięciu do 21 dni. Jednak u niektórych pacjentów może wystąpić przejściowe zaczerwienienie i obrzęk przez kilka miesięcy.

Kłucie skóry

Bezpośrednio po zabiegu laserowym skóra może szczypać, ale powinno to trwać tylko kilka godzin lub jeden dzień. Aby złagodzić to uczucie, należy nałożyć na to miejsce krem chłodzący. Można również stosować okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać stosowania ostrych środków czyszczących, aby nie pogłębiać dyskomfortu.

Chłodzenie leczonego obszaru po zabiegu laserowym jest niezbędne do gojenia. Można zastosować okład z lodu lub zimny kompres na tym obszarze przez kilka godzin. Jeżeli lód jest stosowany bezpośrednio na skórę, może zakłócić proces gojenia, dlatego należy pamiętać o przesuwaniu okładu z lodu co piętnaście do trzydziestu minut. Należy również unikać pocierania skóry, co może powodować dodatkowy ból i dyskomfort.

Po zabiegu depilacji laserowej skóra może szczypać i być zaróżowiona. Jeśli skóra jest bardzo sucha, nałóż na ten obszar maść leczniczą, aby złagodzić ból. Żel z aloesu jest również pomocny w łagodzeniu zapalenia skóry. Obszar ten może również stać się skorupiasty lub nawet podrażniony.

Jeśli jesteś ofiarą oparzeń słonecznych, upewnij się, że nie będziesz przebywać na słońcu przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Zaleca się również stosowanie kremu z filtrem i noszenie kapelusza. Możesz również zażyć środek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Po kilku dniach ból ustąpi, a Twoja skóra będzie gładka i piękna.

Skorupkowanie skóry

Po depilacji laserowej może wystąpić pewne skorupkowanie i łuszczenie się skóry. Ciepło wytwarzane przez laser powoduje ablację melaniny w skórze, która nadaje jej pigment. Przebarwienie może być tymczasowe i może wystąpić u wszystkich pacjentów. Pacjenci o jasnej skórze mogą doświadczyć ciemniejszej okolicy łonowej po zabiegu, podczas gdy pacjenci o ciemniejszej skórze mogą doświadczyć jaśniejszej pigmentacji. Jednak przebarwienie to ostatecznie zblednie i powróci do swojego naturalnego koloru.

Należy dbać o skórę po depilacji laserowej, aby zapobiec tworzeniu się skorupy i łuszczeniu się skóry. Pomoże to zmniejszyć ryzyko infekcji. Należy unikać nadmiernego ciepła, np. gorących kąpieli, sauny i przykładania gorących przedmiotów do leczonego obszaru. Należy również pamiętać o zastosowaniu kremu nawilżającego na obszar poddany zabiegowi po jego zakończeniu.

Dotknięty obszar może być czerwony i opuchnięty. Ten dyskomfort będzie utrzymywał się przez dzień lub dwa po zabiegu. Można stosować okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk i podrażni
enie. Zaleca się również unikanie ekspozycji na słońce przez następny tydzień i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zawsze, gdy jesteś na zewnątrz. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, może być konieczne wykonanie czterech lub sześciu zabiegów. Może być również konieczne przejście na okresową konserwację co sześć do 12 miesięcy.

Po depilacji laserowej należy stosować krem nawilżający, aby utrzymać nawilżenie skóry. Jeśli jest ona bardzo sucha, można zastosować wazelinę lub maść leczniczą. Można również zastosować żel aloesowy.

Efekty uboczne

Depilacja laserowa to nowoczesna metoda usuwania niechcianych włosów. Stosowane są różne rodzaje laserów, a lekarz wybierze ten, który będzie działał najlepiej dla odcienia skóry pacjenta, koloru włosów i obszaru ciała. Lasery działają poprzez wpływ na tkankę docelową w procesie fototermolizy. Oznacza to, że dostarczają one intensywną wiązkę energii optycznej, która powoduje uszkodzenie pigmentowanych mieszków włosowych.

Podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać zaczerwienienie i obrzęk przez okres do 15 minut po zabiegu. Mogą również wystąpić ciemne plamy, które pozostają na leczonym obszarze przez kilka miesięcy. Te efekty uboczne są jednak przejściowe i dotyczą tylko niewielkiego odsetka pacjentów. Aby uniknąć tych skutków ubocznych, pacjenci powinni upewnić się, że lekarz przeprowadzający zabieg posiada certyfikat i ma doświadczenie w wykonywaniu epilacji laserowej.

Jednak kobietom w ciąży należy odradzać depilację laserową, ponieważ nie przeprowadzono badań dotyczących jej bezpieczeństwa w czasie ciąży. Chociaż depilacja laserowa jest legalna, niektórzy eksperci wahają się przed wykonaniem zabiegu ze względu na możliwość wystąpienia szkodliwych efektów. Procedura może również uwalniać chemikalia lub inne szkodliwe substancje do powietrza.

Chociaż laserowe usuwanie włosów jest skuteczne w niektórych przypadkach, większość kobiet będzie potrzebowała kilku sesji, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dodatkowo, hirsute pacjenci mogą nie zauważyć korzyści terapeutycznych z tej procedury. Ponadto, laserowe usuwanie włosów wiąże się z wysokim ryzykiem powstania blizn i zmian pigmentowych w leczonej skórze. Na szczęście obecna technologia laserowa może zminimalizować te efekty uboczne dzięki zastosowaniu selektywnych długości fal i urządzeń chłodzących dołączonych do sondy.

Podobne tematy