Peeling chemiczny na przebarwienia – opinie

Istnieje wiele opcji leczenia hiperpigmentacji, a peelingi chemiczne są jedną z nich. Jednak zanim podejmiesz decyzję o pójściu pod nóż, upewnij się, że wiesz, czego możesz się spodziewać po zabiegu. Poprosiliśmy dwóch dyplomowanych dermatologów i estetyk – Shani Darden i Annę Guanche – o podzielenie się swoimi doświadczeniami z tym zabiegiem. Omówiły one, czego można się spodziewać po tym procesie, jak również jego skutki uboczne i rekonwalescencję.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z dojrzale-piekno.com.pl

Skuteczność

Peelingi chemiczne są powszechnym sposobem leczenia przebarwień, w tym plam starczych i melasmy. Wykorzystują one roztwór chemiczny do usuwania martwych komórek skóry, uruchamiając naturalne procesy lecznicze organizmu. Prowadzi to do odnowienia komórek skóry, co z kolei zmniejsza ilość melaniny na skórze. Chociaż mogą powodować kilka skutków ubocznych, są bezpieczne i skuteczne dla osób o każdym typie skóry.

Podczas zabiegu pacjenci powinni leżeć na wznak z głową uniesioną pod kątem 45 stopni. Powinni również nosić osłonę na oczy i ręcznik, aby utrzymać głowę w czystości. Zabieg powinien być przeprowadzony pod nadzorem lekarza i w specjalistycznym pomieszczeniu. Chemiczne środki złuszczające nakłada się na skórę w jednej lub dwóch warstwach. Pierwsza warstwa powinna być nałożona na grubszą skórę, np. na brodę i policzki. Środek powinien być nakładany pociągnięciami w górę, docierając do załamań ust i granicy vermillionu.

Wyniki zabiegu różnią się w zależności od rodzaju i siły działania peelingu. Peelingi o średniej sile działania goją się od siedmiu do czternastu dni, podczas gdy peelingi głębokie mogą trwać kilka miesięcy. Po średnio głębokim peelingu chemicznym, pacjenci mogą doświadczyć skorupy i zaczerwienienia. W ciężkich przypadkach zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Peeling chemiczny jest skuteczny w usuwaniu martwych komórek skóry i cienkiej warstwy uszkodzonej skóry. Wywołuje również obrót komórkowy i może rozjaśnić przebarwioną skórę. Niektóre osoby mogą być jednak narażone na wystąpienie melasmy ze względu na stan tarczycy. Zaleca się, aby pacjenci unikali bezpośredniej ekspozycji na słońce po wykonaniu peelingu chemicznego, ponieważ proces ten może wywołać łagodną reakcję zapalną w skórze.

Jedno badanie porównujące wpływ kwasu glikolowego na pigmentację u pacjentów o ciemnej karnacji wykazało, że zabieg ten był skuteczny w poprawie hiperpigmentacji i u pacjentów o ciemnej karnacji. Drugie badanie porównujące kwas glikolowy ze zmodyfikowaną formułą Kligmana, która zawiera 2% hydrochinonu i 0,05% witaminy D kwasu mrówkowego, wykazało dramatyczną poprawę w zakresie melasmy u pacjentów leczonych zmodyfikowaną formułą Kligmana.

Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem. Powinni przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, a lekarz powinien omówić wszelkie leki lub zabiegi kosmetyczne, które mieli w przeszłości. Lekarz zbada również skórę, aby określić, jaki rodzaj peelingu chemicznego będzie najlepszy. Ponieważ istnieje ryzyko związane z peelingami chemicznymi, pacjenci powinni omówić swoje oczekiwania i motywacje z lekarzem przed zabiegiem.

Efekty uboczne

Peelingi chemiczne mogą pomóc w poprawie wyglądu przebarwień skóry, ale mają też efekty uboczne. Zabiegi te wykorzystują składniki kwasowe do usunięcia wierzchniej warstwy skóry. Osoby o ciemniejszej skórze są bardziej podatne na te skutki uboczne niż osoby o jasnej skórze. Ponadto, skóra może stać się bardziej wrażliwa na słońce przez pewien czas po poddaniu się peelingowi chemicznemu.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić blizny po poddaniu się zabiegowi peelingu chemicznego. Problem ten jest jednak rzadki. Blizny można łatwo leczyć za pomocą innych zabiegów. Ważne jest, aby poznać ryzyko przed poddaniem się peelingowi chemicznemu. Na przykład, pacjent, który cierpi na opryszczkę, jest narażony na ponowną aktywację starej opryszczki. Na szczęście, niektórzy dermatolodzy mogą przepisać leki, które zmniejszą to ryzyko. Również pacjenci z keloidami powinni poinformować o tym swojego dermatologa przed poddaniem się peelingowi chemicznemu.

Najczęstsze efekty uboczne peelingu chemicznego to lekkie podrażnienie i zaczerwienienie. Większość z tych efektów ubocznych jest tymczasowa, ale nadal należy przyjmować środki przeciwbólowe. Możesz również doświadczyć lekkiego obrzęku i strupów. Jeśli masz opryszczkę, powinnaś również przyjmować leki przeciwwirusowe. Dzieje się tak dlatego, że substancje chemiczne stosowane w peelingu chemicznym mogą powodować infekcje.

Niektóre osoby po zabiegu odczuwają mrowienie i kłucie. Są one jednak przejściowe, a po dwóch tygodniach można wrócić do normalnych zajęć. Ponadto należy zadbać o ochłodę biorąc chłodniejsze prysznice i unikać zbyt energicznych ćwiczeń. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś być w stanie wrócić do pracy lub zabawy w ciągu około dwóch tygodni po peelingu chemicznym.

Pierwsze kilka dni po peelingu chemicznym może być bolesne i niekomfortowe. Możesz stosować okłady z lodu, aby zmniejszyć dyskomfort. Możesz również zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub sól sodowa naproksenu. Ważne jest, aby zaplanować wizytę kontrolną u lekarza wkrótce po zabiegu. Obszar poddany zabiegowi może wydawać się biały przez okres do siedmiu dni, ale zaczerwienienie i kłucie może utrzymywać się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Peelingi chemiczne nie są odpowiednie do leczenia poważnych plam starczych, plam wątrobowych, piegów i łuszczących się plam. Twój dermatolog określi najlepszą głębokość i leczenie peelingiem chemicznym dla Twojego konkretnego problemu.

Recovery

Istnieje wiele różnych rodzajów peelingów chemicznych i każdy z nich może przynieść inny rezultat. Rodzaj peelingu zależy od indywidualnego typu skóry i rodzaju pigmentacji, jaką posiadasz. Jeśli masz ciemniejszą skórę, powinnaś całkowicie unikać peelingów chemicznych. Jeśli jednak masz jasną skórę, peelingi chemiczne nadal mogą poprawić stan Twojej cery i zmniejszyć przebarwienia. Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy zawsze skonsultować się z dermatologiem, ponieważ niektóre rodzaje peelingów mogą uwrażliwić skórę na działanie promieni słonecznych.

Zanim poddasz się zabiegowi peelingu chemicznego, koniecznie zapoznaj się z historią choroby i wszelkimi przyjmowanymi lekami. Lekarz zbada Twoją skórę, aby określić, jaki rodzaj peelingu będzie najbardziej korzystny. Jeśli już kiedyś miałaś peeling chemiczny, powinnaś wiedzieć, czego się spodziewać. Niektóre peelingi chemiczne mogą powodować powstawanie skorupy na leczonych obszarach, a Ty powinnaś unikać bezpośredniego światła słonecznego przez co najmniej tydzień po zabiegu.

Chociaż peelingi chemiczne są ogólnie bezpieczne, mogą powodować przebarwienia pozapalne u niektórych pacjentów. Takie rezultaty są bardziej prawdopodobne, jeśli jesteś pod agresywnym peelingiem chemicznym lub dostajesz go zbyt dużo zbyt szybko. Najlepiej zacząć od lekkiego peelingu i powoli zwiększać jego siłę. Dzięki temu łatwiej będzie odwrócić jego działanie.

Po lekkim peelingu chemicznym Twoja skóra może być lekko podrażniona i prawdopodobnie będziesz musiała nosić maść ochronną przez pierwszy dzień lub dwa po zabiegu. Po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, ale zagoi się w ciągu około pięciu do siedmiu dni. W tym czasie można stosować makijaż. Jeśli się zdecydujesz, możesz również powtarzać zabieg co dwa do pięciu tygodni, aby zobaczyć pożądane rezultaty.

Peeling chemiczny ma na celu odmłodzenie skóry poprzez usunięcie martwej warstwy wierzchniej skóry, zwanej naskórkiem. Stymulu
je również produkcję nowych, zdrowych komórek naskórka. Proces ten pomaga również napiąć i poprawić teksturę i wygląd skóry.

Koszt

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu peelingu chemicznego na przebarwienia, ważne jest, aby zrozumieć koszty z tym związane. Ceny różnią się znacznie w zależności od stanu, więc ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać z wyprzedzeniem. Na przykład, dermatolog może pobierać więcej opłat niż niespecjalista. Rodzaj wybranego peelingu chemicznego również będzie miał wpływ na całkowity koszt.

W Stanach Zjednoczonych, peeling chemiczny kosztuje około 670 dolarów, w zależności od rodzaju peelingu, który wybierzesz. Cena powierzchownego peelingu może kosztować tak mało, jak 150 dolarów, podczas gdy głęboki peelingu może uruchomić do 6000 dolarów. Jednakże, jeśli obawiasz się o koszt, upewnij się, że zakupy wokół. Wiele peelingów chemicznych są wykonywane w biurze praktyka, choć bardziej intensywne mogą być wykonywane w ambulatoryjnej placówki chirurgicznej. W każdym przypadku konieczne będzie umycie twarzy i noszenie okularów ochronnych.

Peelingi chemiczne mogą być niedrogą opcją odmładzania skóry. Są one dostępne dla wielu różnych części ciała, w tym twarzy, dekoltu, szyi i okolic intymnych. Rodzaj wybranego peelingu zależy od obszaru, który chcesz poddać zabiegowi. Jeśli chcesz leczyć przebarwienia na konkretnym obszarze, możesz wybrać najbardziej agresywny z dostępnych peelingów.

Koszt głębokiego peelingu chemicznego różni się w zależności od rodzaju zastosowanego peelingu. Dla osób z łagodnymi bliznami potrądzikowymi, seria lekkich peelingów może wyeliminować hiperpigmentację, która może być związana z blizną. Głębsze blizny zanikowe wymagają jednak wielu zabiegów w ciągu kilku miesięcy. Koszt umiarkowanego peelingu chemicznego może wynosić od 180 do ponad 500 dolarów, nie licząc opłat za lekarza.

W zależności od rodzaju wybranego peelingu chemicznego, skóra może być przygotowana za pomocą medycznego środka odtłuszczającego przed zastosowaniem środka chemicznego. Środek chemiczny jest następnie nakładany na dotknięte miejsce i pozostawiony na trzy do pięciu minut. Może wystąpić delikatne ukłucie, ale dyskomfort ustąpi w ciągu kilku minut.

Po zabiegu zaleca się kontynuowanie pielęgnacji skóry przez kilka dni, aby zapewnić optymalne rezultaty. Po peelingu chemicznym należy nosić krem z filtrem i unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może to spowodować przebarwienia. Przez kilka dni należy również unikać makijażu.

Podobne tematy