Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Przeciwwskazania do epilacji laserowej to szereg rzeczy, które mogą się zdarzyć w trakcie lub po wykonaniu depilacji laserowej. Należą do nich: Zapalenie spojówek, Zapalenie mieszków włosowych, Intensywna laktacja oraz Zagęszczenie gruczołów sutkowych podczas palpacji. Zanim poddasz się zabiegowi depilacji laserowej, sprawdź u swojego lekarza, jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej.

Zapalenie spojówek po depilacji laserowej

Jeśli po depilacji laserowej wystąpi zapalenie spojówek, należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Może on przepisać antybiotykowe krople do oczu lub maść. Nie należy jednak poddawać się zabiegowi laserowemu w przypadku zapalenia spojówek. Stan ten zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli zaczerwienienie utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy niezwłocznie udać się do okulisty.

Istnieje kilka przyczyn zapalenia spojówek. Może być ono spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub reakcją alergiczną. Stan ten może się nasilić, jeśli pacjent ma również infekcję górnych dróg oddechowych lub przeziębienie. Może być również spowodowany ekspozycją na substancje chemiczne w środowisku.

W niektórych przypadkach zapalenie spojówek może być spowodowane reakcją alergiczną na krople do oczu – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu . W takim przypadku pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe. W ciężkich przypadkach mogą zostać przepisane miejscowe steroidowe krople do oczu. Jeśli problem nie ustępuje, lekarz może przepisać silniejszy lek.

Zdrowa 27-letnia pani poddała się laserowej epilacji oczu. Podczas zabiegu pacjentka miała założone osłony ochronne i zamknęła oczy. Jednak w ciągu doby od zabiegu jej oczy stały się bolesne, czerwone i fotofobiczne. W badaniu przedmiotowym ostrość wzroku bez korekcji wynosiła 6/6, a pacjentka miała liczne komórki barwnikowe w obu komorach przednich. Miejscowy cyklopentolat nie poprawił stanu, a podskórne wstrzyknięcie adrenaliny i atropiny nie przyniosło efektu w lewym oku.

Folliculitis

Zabieg laserowego usuwania włosów wiąże się z ryzykiem zakażenia. Silne lasery używane do zabiegu mogą być szkodliwe dla oka. Dlatego zarówno pacjent, jak i lekarz powinni stosować ochronę oczu. Ponadto, depilacja laserowa może uszkodzić mieszki włosowe, co prowadzi do ryzyka infekcji. Po depilacji laserowej, obszar powinien być traktowany jak rana, dopóki się nie zagoi. Jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki zakażenia, należy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Objawy zapalenia mieszków włosowych mogą obejmować czerwone bolące zgrubienia lub miejsca wypełnione ropą. Na szczęście jest to tymczasowy efekt uboczny i ulega samoograniczeniu. Jednak stan ten może zniechęcić niektórych pacjentów do wykonania zabiegu depilacji laserowej. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych, pacjenci powinni stosować odpowiednie metody mycia po depilacji laserowej.

Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym mieszka włosowego. Stan ten może dotyczyć twarzy, nóg lub innych obszarów ciała, na których rosną włosy. Może również powodować wysypkę, krosty lub swędzenie. Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może rozprzestrzenić się na inne części ciała i spowodować powstanie blizn.

Zapalenie mieszków włosowych jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Istnieją jednak przypadki, w których leczenie laserowe może być korzystne w przypadku zapalenia mieszków włosowych. Na przykład pseudofolliculitis barbae można leczyć przy użyciu lasera Nd-YAG o długich impulsach. W takich przypadkach, leczenie może być korzystne dla zmniejszenia liczby powstających grudek.

Intensywna laktacja

Istnieje niewiele wyraźnych przeciwwskazań do epilacji laserowej podczas intensywnego karmienia piersią. Zabieg jest na ogół bezpieczny, gdy wykonuje się go z użyciem hipertonicznych roztworów soli, które nie są wydzielane do mleka matki. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Mleko matki nie powinno być wyrzucane w ciągu 48 godzin od zabiegu.

Gęstość gruczołów sutkowych podczas palpacji

W niedawnym badaniu sprawdzano wpływ epilacji laserowej na gęstość gruczołów sutkowych i wrażliwość na palpację. Pacjentki podzielono na dwie grupy i poddano działaniu lasera lub lasera placebo przez 10 sesji w okresie dwóch tygodni. Po leczeniu pacjenci byli oceniani pod kątem bólu, wrażliwości na palpację, wrażliwości algometrycznej i zakresu ruchu stawu barkowego. Wyniki pomiarów były istotne statystycznie, z większą poprawą w grupie, która otrzymała leczenie laserem.

Rak

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych obejmują obecność reakcji skóry na roztwory miejscowe lub leki. Zabiegi te mogą powodować nadwrażliwość na światło, co może skutkować wysypką, obrzękiem lub stanem zapalnym. Reakcje te mogą być tymczasowe lub trwałe i mogą wpływać na ostateczne rezultaty. Inne przeciwwskazania obejmują choroby skóry, leki i nadmierną ekspozycję na słońce, które mogą zwiększyć efekty uboczne wywołane przez laser. Ważne jest, aby unikać tych substancji na 24 godziny przed wizytą.

Ponadto, jeśli przyjmujesz Accutane, powinieneś zaprzestać jego stosowania na cztery do sześciu miesięcy przed pierwszym zabiegiem. Nie należy również przyjmować aspiryny na siedem dni przed wizytą. Aspiryna może powodować zasinienia lub wrażliwość na działanie lasera. Laserowe usuwanie włosów działa poprzez nakierowanie mieszków włosowych na ich cebulkę. To zasadniczo niszczy mieszek włosowy.

The Angel Laser Clinic oferuje terapię laserową w swoich lokalizacjach w Islington i Highbury. Przed zabiegiem licencjonowany technik medyczny sprawdzi, czy pacjent jest wrażliwy na światło. Niektóre rodzaje leków, w tym antydepresyjne jak Prozac, niesteroidowe leki przeciwzapalne i niektóre antybiotyki, mogą powodować nadwrażliwość na światło.

Chociaż zabiegi laserowe mogą być skuteczne w leczeniu istniejących zmian, nadal nie są odpowiednie dla wszystkich. Pacjenci z historią nowotworów powinni poddać się chemioterapii zanim zdecydują się na leczenie laserowe. Alternatywnie, pacjenci mogą poddać się resurfacingowi laserowemu, aby zapobiec nowotworom. Usuwając uszkodzone keratynocyty i stymulując proces regeneracji naskórka, resurfacing laserowy może pomóc w zapobieganiu wzrostu nowych guzów.

Blizny keloidowe

Wśród przeciwwskazań do epilacji laserowej w przypadku blizn keloidowych jest wcześniejsze występowanie blizn keloidowych. Kilka rodzajów keloidów powstaje w wyniku urazu i może powodować nawroty. Te rodzaje keloidów mogą być trudne do leczenia konwencjonalnymi metodami chirurgicznymi. Mogą one powodować ciemną lub rozjaśnioną skórę. Na szczęście odsetek nawrotów jest niski i można je leczyć za pomocą kremów stosowanych miejscowo.

Poza tym, że blizny są bolesne, mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia pacjenta. Istnieje kilka kategorii laserów stosowanych w leczeniu blizn keloidowych. Jednym z rodzajów lasera jest fototermoliza frakcyjna. Działa on poprzez ukierunkowanie na konkretne chromofory w skórze. Chromofory te obejmują melaninę i wodę.

Inne przeciwwskazania obejmują blizny przerostowe lub keloidy. Vitiligo to kolejny stan, który należy rozważyć przed wykonaniem depilacji laserowej. Vitiligo jest chorobą skóry, która powoduje depigmentację. Ciężkie reakcje histaminowe mogą również sprawić, że zabieg ten nie będzie odpowiedni. Pacjenci z uszkodzoną, otwartą lub popękaną skórą powinni również poczekać na wyzdrowienie, zanim poddadzą się terapii laserowej.

Laserowe usuwanie włosów jest uważane za bezpieczne i skuteczne, ale istnieją pewne zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę. Szczególnie ryzykowne jest laserowe usuwanie włosów na wytatuowanej skórze. W niektórych badaniach stwierdzono, że
laserowe usuwanie włosów nie jest odpowiednie dla skóry z tatuażami.

Podobne tematy