Czy usuwanie włosów laserem diodowym jest bolesne?

Jeśli kiedykolwiek poddawałaś się depilacji laserowej, możesz się zastanawiać: Czy usuwanie włosów laserem diodowym jest bolesne. Odpowiedź na to pytanie będzie różna dla każdego, ale zazwyczaj jest to uczucie lekkiego szczypania. U niektórych osób po zabiegu pojawia się skorupa lub obrzęk, ale nie są to trwałe skutki uboczne. Zabieg ogranicza również wzrost włosów. W rzeczywistości jest on często zalecany przez lekarzy. Należy jednak być przygotowanym na pewien dyskomfort po zabiegu.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z beautyxpress.pl

To może być uczucie lekkiego szczypania na skórze

Depilacja laserowa może być niewygodna, ale ból na ogół nie jest silny. Większość osób zgłasza uczucie lekkiego szczypania i trzaskania gumką o skórę. Podczas gdy niektórzy ludzie odczuwają szczypanie, większość pacjentów zgłasza uczucie podobne do ukąszenia komara. Krem znieczulający może również pomóc zmniejszyć ból depilacji laserem diodowym. Procedura ta nie jest tak bolesna jak depilacja woskiem.

Po depilacji laserem diodowym niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie szczypania, podobne do trzaskającej o skórę gumki. Skóra na ramionach jest jednak grubsza i lepiej znosi ból. Większość pacjentów nie wymaga nawet stosowania kremu znieczulającego. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg trwa około 15 minut do jednej godziny. W większości przypadków nie będzie konieczne stosowanie kremu odrętwiającego.

Może powodować kruszenie skóry

U niektórych osób po poddaniu się depilacji laserem diodowym może wystąpić niewielkie kruszenie i zaczerwienienie skóry. Jest to naturalna reakcja ochronna organizmu na uraz. Do uszkodzonych tkanek skóry dostaje się nadmiar płynu, powodując obrzęk. Chociaż jest to tymczasowy efekt uboczny, jeśli zauważysz pojawienie się plam, najlepiej porozmawiać z lekarzem. Dodatkowo, u niektórych osób mogą wystąpić strupy lub blizny. Osoby o jasnej lub ciemnej skórze mogą doświadczyć zmian pigmentacyjnych. Na szczęście, zmiany te zwykle zanikają z czasem.

Innym możliwym skutkiem ubocznym jest skorupa skórna. Tworzenie się skorupy na skórze jest najczęściej spotykane po zabiegach depilacji laserem diodowym. Może być bolesne i podrażniać mieszki włosowe. Może pojawić się jako czerwone krostki zawierające włosy, którym towarzyszy ropa. W większości przypadków, crusting zniknie na własną rękę, a dzień odpoczynku jest zwykle wystarczający, aby wrócić do normalnej rutyny.

Może powodować obrzęk

Jeśli zdecydowałeś się wypróbować depilację laserem diodowym, możesz chcieć pamiętać o kilku rzeczach przed zabiegiem. Oprócz ryzyka krwawienia i obrzęku, zabieg ten jest również bolesny. Należy nosić okulary ochronne i ograniczyć skubanie lub woskowanie przez co najmniej sześć tygodni przed zabiegiem. Wynika to z faktu, że depilacja laserowa jest skierowana na korzenie włosów, podczas gdy skubanie i woskowanie usuwa tylko najbardziej zewnętrzną warstwę włosów.

Jeśli masz ciemne włosy lub jasną skórę, prawdopodobnie nie jesteś dobrym kandydatem do depilacji laserowej. Kontrast pomiędzy kolorem skóry i włosów ułatwia laserowi absorbowanie ciepła z obszaru zabiegowego. Może to nie być najlepsza opcja dla Ciebie, jeśli Twoje włosy są bardzo jasne lub jeśli jest to typ cofający się. Ponadto, jesteś na większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, jeśli masz ciemniejszą skórę lub jaśniejsze włosy.

Zmniejsza wzrost włosów

Laser diodowy wykorzystuje selektywną absorpcję światła w celu wycelowania w mieszki włosowe. Technika ta podgrzewa mieszek włosowy i uszkadza pojedyncze włosy, co zmniejsza prawdopodobieństwo ich odrastania. Laser diodowy jest skuteczny w przypadku wszystkich rodzajów skóry, ale najlepiej sprawdza się w przypadku ciemnych włosów. Jaśniejsze i bardziej siwe włosy nie mogą być leczone tą procedurą. Proces jest trwały i nie ma potrzeby powtarzania zabiegu co kilka miesięcy.

Przed poddaniem się zabiegowi pacjenci muszą skonsultować się z lekarzem lub specjalistą medycyny estetycznej w sprawie ewentualnego ryzyka lub skutków ubocznych. W niektórych przypadkach depilacja laserem diodowym może powodować ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu zabiegu. Pacjenci powinni unikać ekspozycji na słońce przez siedem dni po zabiegu. Pacjenci powinni nosić filtr przeciwsłoneczny z SPF co najmniej 30, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji podczas procedury. Ponadto zaleca się, aby pacjenci poddawani depilacji laserem diodowym regularnie golili miejsca poddawane zabiegowi, aby zapobiec wrastaniu włosków.

Podobne tematy