Jakie badania przed epilacją laserową?

Jeśli masz zamiar poddać się depilacji laserowej, będziesz chciał wiedzieć, jakiego rodzaju testów należy się spodziewać przed pierwszym zabiegiem. W tym artykule dowiesz się o teście płatkowym, badaniu okulistycznym i wytycznych, które towarzyszą zabiegom wstępnym. Następnie dowiesz się, czego możesz się spodziewać po zabiegu.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z beautypub.pl

Test płatkowy

Test płatkowy jest pierwszym krokiem przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi epilacji laserowej lub peelingowi chemicznemu. Daje on pewność, że pacjent nie jest uczulony na stosowane zabiegi. Test przeprowadza się w serii kontrolowanych warunków, aby sprawdzić, czy skóra jest wrażliwa lub skłonna do reakcji alergicznych. Test rozpoczyna się od niskiej dawki i stopniowo zwiększa się ją aż do osiągnięcia klinicznego punktu końcowego. Daje on również dermatologowi pojęcie o tym, czy leczenie będzie powodować jakiekolwiek wysypki skórne.

Koszt testu płatkowego jest niski w porównaniu z ceną leczenia. Zazwyczaj test kosztuje około PS25, który można odliczyć od całkowitego kosztu leczenia. Niektóre kliniki oferują nawet wykonanie testu płatkowego bezpłatnie – zasób ten jest udostępniony przez redakcję serwisu . Zawsze należy zapytać lekarza, czy test jest objęty ubezpieczeniem.

Test płatkowy jest bezpiecznym i skutecznym sposobem oceny, czy depilacja laserowa jest dla Ciebie odpowiednia. Pozwoli Ci lepiej zrozumieć skutki uboczne związane z zabiegiem i odpowie na wszelkie pytania. Test płatkowy jest wykonywany na niewielkim obszarze skóry 48 godzin przed pierwszym zabiegiem. Zapewni to wystarczająco dużo czasu na pojawienie się ewentualnych reakcji niepożądanych, aby można było dokonać niezbędnych zmian w planie leczenia.

Przed poddaniem się depilacji laserowej lekarz wykona test płatkowy na twarzy. Pozwoli to określić, które ustawienia są najbardziej odpowiednie dla Twojego typu skóry. Ponadto, test płatkowy pomaga upewnić się, że laser będzie działał na skórę zgodnie z przeznaczeniem.

Badanie okulistyczne

27-letnia kobieta, która przeszła laserową fotoepilację brwi, skarżyła się na natychmiastowy ból lewego oka 2 dni po zabiegu. Nosiła okulary ochronne i miała zamknięte oczy podczas zabiegu. Jej najlepiej skorygowana ostrość wzroku wynosiła dwie dziesiąte standardu widzenia. Jej ciśnienie wewnątrzgałkowe wynosiło odpowiednio 14 i 16 mmHg. Jej obustronne przednie segmenty były normalne w badaniu w lampie szczelinowej. Na dnie oka widoczna była żółto-biała zmiana w dolnej części fovea, która odpowiadała oparzeniu siatkówki. 3 dni wcześniej poddano ją laserowej fotoepilacji w klinice urody.

Pacjenci powinni przejść dokładne badanie oczu przed poddaniem się zabiegowi laserowemu, aby zminimalizować ryzyko urazu oka. Podczas tego badania operator powinien zapoznać się z powszechnymi objawami urazu laserowego oka. Operator powinien posiadać lampę szczelinową, barwnik fluoresceinowy, krople rozszerzające oko oraz soczewki do fundoskopii. U pacjentów po zabiegu może wystąpić niewyraźne widzenie i fotofobia. Pacjenci mogą również doświadczyć otarcia rogówki, co może skutkować trwałą utratą wzroku.

Oprócz noszenia ochronnych okularów przed epilacją laserową, pacjenci powinni mieć wykonane badanie okulistyczne przed zabiegiem laserowym. Zabiegi laserowe wystawiają tkanki oka na działanie szerokiego zakresu długości fal, dlatego ważne jest, abyś był chroniony przed ryzykiem uszkodzenia oczu. Na szczęście, American National Standards Institute (ANSI) ustanowił wytyczne dotyczące bezpiecznych zabiegów laserowych. Ogólnie rzecz biorąc, maksymalne dopuszczalne poziomy ekspozycji są ustalone na poziomie 20 mJ. Podczas zabiegów laserowych użytkownicy lasera powinni nosić okulary ochronne.

Zastosowanie laserów jest coraz częstsze w dziedzinie estetyki. Istnieje jednak ryzyko i skutki uboczne dla oczu i personelu pomocniczego. Bez odpowiedniego szkolenia i środków ostrożności depilacja laserowa może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek oka. Ważne jest, aby praktycy i społeczeństwo byli świadomi tych zagrożeń przed poddaniem się zabiegom laserowym.

Badanie okulistyczne po epilacji laserowej

Przed poddaniem się epilacji laserowej ważne jest przeprowadzenie podstawowego badania okulistycznego. Pomoże to w ustaleniu poziomu odniesienia dla porównania w przypadku, gdy laser spowoduje jakiekolwiek uszkodzenia. Laser może spowodować obrażenia oczu, jeśli przypadkowo uszkodzi siatkówkę. Ważne jest, aby chronić siatkówkę za pomocą ochronnych okularów.

Urazy okulistyczne są rzadkie przy tego typu zabiegach, ale mogą wystąpić. Środki bezpieczeństwa są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i lekarza. Pacjenci powinni zawsze nosić ochronne okulary podczas zabiegu laserowego, w tym gogle. Jeśli podczas lub po zabiegu wystąpi ból oczu, pacjent powinien zgłosić się na badanie okulistyczne.

Depilacja laserowa powinna być wykonywana wyłącznie przez profesjonalistów. Priorytetem powinno być bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i lekarza medycyny estetycznej. Nieprawidłowe użycie sprzętu laserowego może skutkować poważnymi urazami oczu, w tym uszkodzeniem rogówki. Odpowiednie szkolenie i doświadczenie są niezbędne do przeprowadzenia bezpiecznego i skutecznego zabiegu depilacji laserowej.

49-letnia pacjentka zgłosiła się do przychodni, skarżąc się na ból i fotofobię. Podczas depilacji laserowej zdjęła okulary ochronne, co spowodowało nagły ból lewego oka. Badanie dna oka ujawniło żółto-białą zmianę w dolnej części fovea, która była zgodna z oparzeniem siatkówki.

Ważne jest, aby pamiętać, że wytyczne dotyczące bezpieczeństwa lasera są stale aktualizowane w miarę gromadzenia kolejnych informacji i zdobywania doświadczeń. Przed rozpoczęciem zabiegu należy upewnić się, że przestrzegane są najnowsze wytyczne i przepisy dotyczące procedur laserowych. Istnieją również różne przepisy dotyczące bezpieczeństwa lasera, specyficzne dla danego stanu i terytorium. Przed rozpoczęciem leczenia należy również zasięgnąć informacji o tych wytycznych w lokalnym wydziale zdrowia.

Jeśli laser spowodował uszkodzenie siatkówki, należy jak najszybciej zgłosić się do chirurga okulisty. Pozwoli to uniknąć powikłań i zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Nieprawidłowo wykonany zabieg laserem może uszkodzić siatkówkę i spowodować ślepotę.

Wytyczne przed zabiegiem

Przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej ważne jest przestrzeganie pewnych wytycznych przed zabiegiem. Na przykład, należy unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej siedem dni przed zabiegiem. Ponadto klienci, którzy niedawno stosowali Accutane lub inne leki na trądzik, powinni odczekać co najmniej sześć miesięcy przed zabiegiem depilacji laserowej. Ważne jest również, aby unikać golenia w ciągu dwóch godzin przed zabiegiem.

Po depilacji laserowej, obszar będzie czerwony i opuchnięty przez około dzień. Najlepiej jest stosować codziennie filtr SPF 30 lub wyższy, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry. Pacjenci powinni również unikać stosowania produktów miejscowych, które powodują fotowrażliwość przez trzy dni. Po zabiegu należy zastosować delikatny środek oczyszczający i balsam na obszarach poddanych zabiegowi. Następnie pacjenci nie powinni wystawiać leczonego obszaru na działanie nadmiernego ciepła lub słońca.

Depilacja laserowa jest zabiegiem bolesnym, dlatego pacjenci powinni być przygotowani na niewielki dyskomfort. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji przed zabiegiem podanych przez technika. Nieprzestrzeganie instrukcji może wpłynąć na wyniki i skutkować koniecznością zmiany terminu zabiegu.

Oprócz golenia przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej, pacjenci powinni unikać narażania leczonego obszaru na nadmierne ciepło lub nacisk przez co najmniej c
ztery dni. Zapobiega to uszkodzeniu skóry przez energię lasera. Umożliwia to również dotarcie lasera do mieszków włosowych. Ważne jest również, aby unikać woskowania, wyciskania i nawlekania włosów w ciągu czterech dni po zabiegu.

Rodzaj skóry i kolor włosów to kolejny czynnik wpływający na powodzenie depilacji laserowej. Różne rodzaje i kolory włosów absorbują światło inaczej niż inne. Ponadto duży kontrast między skórą a kolorem włosów pozwala laserowi celować w mieszek włosowy bez uszkadzania otaczającej go skóry. Kontrast ten zapewnia najlepsze wyniki.

Środki ostrożności, których należy unikać

Przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej ważne jest, aby wiedzieć, co należy robić, a czego unikać przed zabiegiem. Niektóre leki mogą zakłócić przebieg zabiegu i sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa. Jeśli bierzesz izotretynoinę, kontrolę urodzeń lub jakikolwiek rodzaj leku immunosupresyjnego, powinieneś przerwać te leki na co najmniej sześć miesięcy przed zabiegiem. Twój specjalista od laserów odpowiednio dostosuje leczenie. Należy również unikać opalania w solariach co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem.

Przed depilacją laserową należy ogolić obszar co najmniej 24 godziny przed wizytą. Po goleniu ważne jest, aby obszar ten był czysty i wolny od wszelkich balsamów i kremów. Po kilku dniach można zastosować dezodorant. Należy również unikać bezpośredniego światła słonecznego przez co najmniej siedem dni. Po zabiegu najlepiej jest również unikać oparzeń słonecznych. Twój technik laserowy może podać Ci krem miejscowo znieczulający przed zabiegiem.

Istnieją pewne kosmetyki, które mogą zwiększyć fotowrażliwość skóry, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje. Po zabiegu laserowym należy powstrzymać się od stosowania wszelkich produktów zawierających nadtlenek benzoilu, hydrochinon i triclosan. W ciągu dwóch dni przed zabiegiem laserowym należy również powstrzymać się od złuszczania skóry. Po zabiegu można powrócić do normalnych czynności.

Oprócz ochrony przeciwsłonecznej należy również unikać stosowania kremów bezsłonecznych lub samoopalaczy, ponieważ mogą one powodować ciemnienie skóry. Opalanie może również powodować zaburzenia w mieszku włosowym, zwiększając ryzyko powikłań i wrażliwości. Należy również unikać stosowania innych metod usuwania włosów, takich jak elektroliza, które mogą zakłócić cel lasera – korzeń włosa. Należy również pamiętać o goleniu dzień przed zabiegiem laserowym, aby usunąć nadmiar włosów, które wyrosły ponad skórę.

Podobne tematy