Włosy – twój atut czy problem? Co warto wiedzieć?

włosy atut czy problem

Każdy chce cieszyć się bujną fryzurą, zdrowymi i mocnymi włosami. Jednak nie każdy ma tyle szczęścia. Niejednokrotnie włosy stają się problemem – wypadają, łamią się, nie wyglądają imponująco. Co w takiej sytuacji? Jak sobie radzić? Sprawdź!

Oprócz częstych kłopotów z osłabionymi, zniszczonymi i wypadającymi włosami są też te dotyczące skóry głowy. Szczególnie nieprzyjemne mogą być infekcje skóry głowy – łojotokowe zapalenie skóry czy choćby łupież. Wywołują one nieprzyjemne dolegliwości, ale także wpływają na wygląd włosów. Osoby cierpiące na schorzenia mogą czuć się skrępowane i nieatrakcyjne, zwłaszcza jeśli objawy są bardzo dokuczliwe. Każdy tego rodzaju problem warto skonsultować ze specjalistą (dermatologiem lub trychologiem), by włączyć odpowiednie leczenie.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z biouroda24.pl

Kosmetyki i preparaty na włosy i skórę głowy

Największe znaczenie ma właściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy, szczególnie w sytuacji, gdy zaobserwujesz jakiekolwiek nieprawidłowości. Objawem rozwijających się schorzeń może być np. uporczywy świąd skóry głowy, nadmierne przesuszenie i łuszczenie. To pierwszy sygnał, że kosmetyki, których używasz, mogą być nieodpowiednie, dlatego warto zastanowić się nad ich zmianą. Pamiętaj, że pogorszona kondycja skóry wpływa na stan włosów. Może je osłabiać, co w efekcie doprowadzi do ich łamania, a nawet nadmiernego wypadania.

Zaczerwieniona, podrażniona, wysuszona skóra głowy wymaga zmiany szamponu. Na rynku znajdziesz duży wybór kosmetyków tego rodzaju przeznaczonych dla suchej, skłonnej do podrażnień skóry – ukoi, zmniejszy dolegliwości i stopniowo je wyeliminuje. Jeśli zbyt często używasz produktów do stylizacji włosów, nakładasz żele, lakier, pianki itp., od czasu do czasu zafunduj sobie peeling skóry głowy. Nie myj włosów codziennie, ogranicz używanie suszarki, lokówki lub prostownicy i zmień szampon na delikatniejszy. Dzięki temu poprawisz kondycję włosów.

Olejek rycynowy na włosy

Preparatem, który może ci się przydać do pielęgnacji włosów i skóry głowy, jest znany i stosowany od dawna olejek rycynowy. Zasłynął ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry głowy. Olejek rycynowy nawilża, działa grzybobójczo, stymuluje wzrost włosów i odżywia je. Jak stosować ? Zabieg taki nazywa się olejowaniem włosów. Preparat możesz nałożyć na suche włosy lub bezpośrednio po umyciu i odsączeniu włosów. Najlepiej zostawić go na około godzinęzbyt długie przetrzymywanie go może zadziałać niekorzystnie.

Olejek możesz też nałożyć bezpośrednio na skórę głowy, wcierając go i trzymając tam przez około 30 minut. Po zabiegu należy go zmyć delikatnym szamponem. Możesz też łączyć olejek rycynowy z innymi olejkami, co sprawi, że łatwiej go usuniesz z włosów i skóry. 

Aby poprawić stan włosów i skóry głowy stosuj wybrane kosmetyki i preparaty o potwierdzonym działaniu. Jeśli problemy nasilają się, udaj się po radę do specjalisty. Być może konieczne będzie zastosowanie mocniejszych środków.

Podobne tematy